Ar vyriškas plaukų slinkimas – kova su vėjo malūnais?

Tvirti ir vešlūs plaukai – neatsiejama gero įvaizdžio ir puikios savijautos dalis. Deja, ši siekiamybė ne visuomet yra įmanoma, nes net 90 % viso pasaulio žmonių per gyvenimą bent kartą yra susidūrę su stipriai slenkančiais plaukais. Priežastys dėl ko plaukai silpnėja ir slenka gali būti įvairios: patiriamas stresas, nesubalansuota mityba, netinkama higiena, nesuderintas darbo ir poilsio režimas, vartojamų vaistų šalutinis poveikis ar hormonų disbalansas. Būtent hormonai yra pagrindinė priežastis, sukelianti genetinį plaukų slinkimą. Nors plikė taip pat gali būti madinga, vis dėlto daugelį stipriosios lyties atstovų apima baimė prarasti plaukus. Iškyla pagrindinis klausimas – ar galima sustabdyti plaukų slinkimą, užprogramuotą genuose? 

Kodėl slenka plaukai?

Genetinis plaukų slinkimas (mediciniškai androgeninė alopecija) – tai galvos odos plikimas, atsirandantis dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje esančių vyriškų lytinių hormonų (androgenų) kiekį. Šie hormonai nulemia plaukų folikulų traukimąsi, trumpina augimo fazę bei ilgina plaukų ramybės fazę. Paprastai tariant, seni plaukeliai iškrenta, o nauji plaukeliai nebegali augti ir dėl šios priežasties pradeda ryškėti plikė. Pirmieji plikimo požymiai dažniausiai pasireiškia plaukų retėjimu smilkiniuose, vėliau ima silpnėti ir viršugalvyje esantys plaukai. Paprastai plikti pradeda 20-30 metų amžiaus vyrai. 

Ar įmanoma sustabdyti procesą?

Plaukų slinkimo bei plikimo atveju svarbiausia surasti problemą sukeliančią priežastį ir stengtis ją kuo greičiau pašalinti. Pradžioje atliekami kraujo tyrimai siekiant išsiaiškinti, ar organizmui netrūksta reikalingų vitaminų ir mineralų, ištiriami svarbiausi hormonai ir atliekamas plaukų būklės įvertinimas. Jei vis dėlto nustatoma, kad plaukų slinkimą nulemia žmogaus genetika, stengiamasi procesą maksimaliai pristabdyti, taikant kompleksinį gydymą. Šiuo atveju ypač svarbu nelaukti ir į specialistus kreiptis pastebėjus pirmuosius plaukų slinkimo požymius. Uždelsus kelerius metus ar daugiau pasekmės gali būti nebepataisomos.