Ar rūkymas gali būti plaukų slinkimo priežastimi?

Rūkymas ir jo žala sveikatai yra plačiai žinoma ir nuolatos kartojama. Ant cigarečių pakelių talpinama informacija vartotojui primena nuolatinio rūkymo sukeliamas pasekmes. Tyrimai atskleidė, kad rūkymas gali išprovokuoti ir staigius plaukų slinkimo atvejus. Ar verta sunerimti? Kas bendro tarp sveikų plaukų ir cigarečių? 

Pažeidžiamos visos organizmo ląstelės

Kiekviena sveika organizmo ląstelė turi ribotą gyvenimo trukmę. Bėgant metams senos ląstelės susitraukia ir miršta, o jų vietą užima naujos ląstelės. Taip užtikrinama, kad ląstelių skaičius visuomet išliktų pastovus. Rūkymas neigiamai veikia ląsteles mažindamas jų įprastą gyvavimo laiką. Rūkant organizme vyksta oksidacija, kurios metu išsiskiria laisvieji radikalai, kurie pažeidžia ląsteles ir greitina organizmo senėjimą. Be to, cigarečių dūmuose esantis anglies monoksidas jungiasi su kraujyje esančiu ir deguonį pernešančiu hemoglobinu ir taip mažina deguonies pernešimą kraujyje bei organizmo aprūpinimą deguonimi. Rūkymas taip pat slopina imunitetą, todėl didėja rizika susirgti kvėpavimo takų ir kitomis infekcinėmis ligomis.

Grėsmė plaukų folikulams

Nikotinas siaurina kraujagysles, sulėtindamas medžiagų apykaitą organizme ir taip pristabdydamas patį plaukų augimo procesą. Mokslinėje literatūroje pabrėžiama, kad būtent sveikos galvos odos kraujagyslės lemia greitesnį tankesnių ir sveikesnių plaukų augimą, todėl tiek paprastos cigaretės, tiek ir elektroninės, kuriose randami panašūs nikotino kiekiai, neigiamai veikia plaukų būklę. Nikotinas taip pat veikia hormonus. Moterišką plaukų slinkimą sukelia sumažėjęs hormono estrogeno lygis organizme, kurio sumažėjimą, be įprastų biologinių procesų, gali išprovokuoti ir didelis nikotino vartojimas. Remiantis 2020 m. atliktų tyrimų rezultatais, jei per dieną surūkomas daugiau  nei vienas pakelis cigarečių, alopecijos tikimybė išauga net iki 85 %. Todėl mėgaujantis nikotinu svarbu nepamiršti organizmui sukeliamų padarinių ir apsvarstyti, ar pasirinkta cigaretė verta rizikos?